Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Tatjana Vassiljeva / wiolonczela

„Osiągnąwszy pełną dojrzałość artystyczną i techniczną, Tatiana Vassilieva mimo młodego wieku bardzo dobrze odnajduje się w wielu repertuarach i w każdym z nich odnosi sukces". Altamusica FJ 2009

 

Gry na wiolonczeli Tatiana Vassilieva uczyła się u Jewgienija Nilowa. W 1994 r. zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium. Następnie pobierała nauki u Waltera Nothasa, aby później doskonalić swoje umiejętności w Berlinie pod okiem Davida Geringasa. Międzynarodowe uznanie przyniosło jej zdobycie Grand Prix de la Ville de Paris na Konkursie im. Rostropowicza w 2001 r. oraz nagroda „Victoire de la Musique classique” przyznana w 2005 r. Obecnie Tatiana Vassilieva jest zaliczana do grona najwybitniejszych wiolonczelistów swojego pokolenia i występuje z najbardziej prestiżowymi orkiestrami, jak np. Soliści Moskiewscy, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Francuska Orkiestra Narodowa czy Filharmonicy Berlińscy. Grała z taki wybitnymi dyrygentami Valery Gergiev, Vladimir Spivakov, Christoph Eschenbach czy Wasilij Sinajski.

Jako utalentowana kameralistka Tatiana Vassilieva występowała na wielu międzynarodowych festiwalach (np. w Lockenhaus, Colmarze, La Grange de Meslay czy w Verbier), grając z takimi sławami jak Jurij Bashmet, Gidon Kremer, Jean-Frédéric Neuburger, Antoine Tamestit, Gautier Capuçon i Paul Badura-Skoda, z którym wykonała wszystkie sonety Beethovena na wiolonczelę i fortepian.
Wśród jej nowszych nagrań znajduje się entuzjastycznie przyjęty przez krytyków album z utworami na wiolonczelę solo Kodály’ego, Ysaÿe’a, Czerepnina i Cassada, II Koncert Pendereckiego nagrany razem z Antonim Witem i warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, wszystkie suity na wiolonczelę solo Bacha wydane przez wydawnictwo Mirare oraz wydane w ramach tej samej serii utwory Alkana i Chopina na wiolonczelę i fortepian, nagrane w duecie z Jean-Frédéricem Neuburgerem.

 

SC FJ 2011

stat4u