Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Luis Fernando Pérez / fortepian

„Luis Fernando Pérez jest nadzwyczajnym młodym pianistą hiszpańskim, uczniem Dmitrija Bashkirova i Alicii de Larrocha, specjalizującym się w repertuarze post-romantycznym”. Diario de Navarra

 

Urodzony w 1977 roku Luis Fernando Pérez, rozpoczyna studia muzyczne w Conservatoire Pozuelo w Alarcón pod okiem Andrésa Sánchez-Tirado, a następnie kontynuuje naukę w Wyższej Szkole Muzycznej Reina Sofía, gdzie obecnie jest wykładowcą muzyki kameralnej. Swoje umiejętności fortepianowe doskonali na zajęciach u Dmitri Bashkirova i Galiny Egyazarovej, kameralne zaś pod okiem Marty Gulyas. Dalsze studia odbywa w Musikhochschule w Kolonii, mając za wykładowcę Pierre’a-Laurenta Aimarda. Specjalizuje się jednocześnie w interpretacji muzyki hiszpańskiej, w Akademii Marshall w Barcelonie, na zajęciach u Alicii de Larrocha, Carloty Garrigi i Carmen Bravo de Mompou, gdzie otrzymuje tytuł magistra w zakresie muzyki hiszpańskiej.

Swoje umiejętności pogłębiał na kursach mistrzowskich z takimi znakomitościami świata muzyki, jak: Leon Fleisher, Andras Schiff, Menahem Pressler, Fou Tsong czy Carmen Bravo de Mompou. Ten trzydziestokilkuletni mieszkaniec Madrytu, zdobywca wielu nagród – w tym Prix Franz Liszt oraz Alicia de Larrocha Award – sam obecnie prowadzi kursy mistrzowskie na Węgrzech, we Francji i w licznych miastach w Hiszpanii.

Występował ponadto z recitalami muzyki kameralnej oraz jako solista orkiestry na licznych scenach koncertowych i festiwalach w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Wśród jego wielokrotnie nagradzanych, obejmujących szeroki repertuar nagrań, znalazły się Ibéria i Navarra Albeniza, za które otrzymał Medal Albeniz, oraz sonaty Padre Antonio Solera (zarejestrowane dla wytwórni Mirare) i utwory Chopina (Mirare). Jego kolejna płyta, poświęcona cyklowi Goyescas Granadosa, których interpretacja weszła już do kanonu, jest w trakcie nagrywania dla wytwórni Mirare.

Luis Fernando Pérez wystąpi w najbliższym czasie z koncertami w Bilbao, Tours, Chambord, Madrycie, Santiago de Compostela, Oviedo, Gijón, Santander, Cordoue, Lizbonie, Agen, Moskwie, Paryżu i Limie.

AC

stat4u