Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Romain Guyot / klarnet

„Brzmienie Romain Guyota jest niezwykle pełne, czyste, zmysłowe i subtelne, ani nazbyt delikatne i lekkie, ani zanadto ponure i ciężkie”. Le Monde de la Musique

 

Romain Guyot zaliczany jest do największych żyjących klarnecistów. Zaangażowany w wieku lat 16, jako klarnecista-solista do Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej, kierowanej przez Claudio Abbado, kończy studia w paryskim CNSMD, gdzie otrzymuje dwie pierwsze nagrody, z klarnetu i muzyki kameralnej. Zdobywszy w wieku 22 lat stanowisko pierwszego solisty Orkiestry Operowej w Paryżu, wygrywa prestiżowy Young Concert Artists International Auditions w Nowym Jorku, co otwiera mu drzwi do błyskotliwej kariery w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Koncertuje z pierwszorzędnymi orkiestrami, English Chamber Orchestra, Sinfonia Varsovia, Tokyo Mozart Players, Orkiestra Filharmoniczna Francuskiego Radia; jest również zapraszany do występów na prestiżowych scenach: Suntory Hall w Tokio, Kennedy Center w Waszyngtonie, Concertgebouw w Amsterdamie czy Muzeum Puszkina w Moskwie. Jako miłośnik muzyki kameralnej Romain Guyot grał z najznamienitszymi artystami tego gatunku, wśród których są takie sławy jak: P.-L. Aimard, F.-F. Guy, G. Nikolitch, I. Faust, M. Coppey i J.-G. Queyras.

Ulubiony partner muzyczny kwartetów Artis, Lindsay, Ysaÿe, Sine Nomine oraz zespołu Quintette à vents Claude Debussy, z którym wygrał Konkurs w Tokio i ARD w Monachium. Obecnie jest członkiem Ensemble Paris-Bastille. Ulubiony wykonawca kompozytorów współczesnych, brał udział w światowych premierach utworów N. Bacriego, M.-A. Dalbavie’a, P. Hersanta, J. C. Martiego i P. Leroux. Od 2008 roku klarnecista solista Europejskiej Orkiestry Kameralnej. Jest również wykładowcą w Konserwatorium Genewskim.

SC

stat4u