Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Iddo Bar-Shaï / fortepian

“Kunszt, z jakim Iddo Bar-Shaï oddaje poezję mazurków Chopina, wynika z jego gry pełnej wrażliwości i niezwykłej subtelności. Fascynuje swym pianistycznym talentem, umiejąc przekazać uczucie zawarte w tych utworach dzięki brzmieniu głównie nacechowanym lekko przytłumioną słodyczą.” Piano Bleu
 

Urodzony w 1977 roku izraelski pianista Iddo Bar-Shaï kształcił się pod kierunkiem Bracha Ornan-Maraglit, a następnie Pniny Salzman w Akademii Muzycznej Rubina w Tel Awiwie. Korzystając w tym samym czasie z rad Alexisa Weissenberga, w wieku 12 lat stawiał swoje pierwsze kroki, występując jako solista z orkiestrą. Dzięki poparciu Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury zdobył kilka pierwszych nagród w wielce prestiżowych konkursach, a tym w słynnym Konkursie Chopinowskim w Tel Awiwie oraz konkursie Peter Jay Sharp-Prix Vendôme.
Tak więc podbił międzynarodowe estrady, gra z najlepszymi orkiestrami izraelskimi i europejskimi – Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, paryskim Ensemble Orchestral, English Chamber Orchestra, w licznych salach koncertowych całego świata, w Izraelu i w Europie - Auditorium Mann w Tel Avie, w londyńskim Wigmore Hall w paryskim Théâtre des Champs-Élysées, w Opera City Hall w Tokio, lecz także w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Japonii i Chinach.
Zapraszany z recitalami na najbardziej prestiżowe festiwale, między innymi Ravinia w Stanach Zjednoczonych, La Grange w Meslay lub La Roque d’Anthéron – gdzie koncertuje co roku – uczestniczył, z pięcioma innymi pianistami, w wykonaniu dzieł wszystkich Chopina w ramach “Folles Journées”, organizowanych w kilku miastach na świecie, między innymi w Warszawie.
Iddo Bar-Shaï występuje też od czasu do czasu jako kameralista z różnymi zespołami takimi, jak kwartety Ysaÿe, Aviv, Ébène, Modigliani, a także American String Quartet. Liczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne, między innymi Mezzo i Arte nagrały i nadają jego interpretacje. Można go także usłyszeć na DVD zatytułowanym “Les Pianos de Demain” (koprodukcja Naïve/Idéale Audience), powstałym we współpracy z kanałami Arte i France 3.
Iddo Bar-Shaï nagrał dwie płyty dla Mirare, z których pierwsza poświęcona jest Sonatom Haydna (2006 r.) i która przyniosła mu jednogłośny aplauz specjalistycznej prasy muzycznej, a druga - Mazurkom Chopina (2008 r.), która także zyskała liczne pochwały.

stat4u