Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Izabela Matuła / sopran

„Obdarzona pięknym sopranem Izabela Matuła [...]  z wielkim wyczuciem i odpowiednim ładunkiem dramatycznym śpiewała arię Halki z opery Moniuszki oraz arię Mimi z "Cyganerii" Pucciniego.” Ruch Muzyczny Rok LII nr 12

 

Studiowała teorię muzyki oraz śpiew (w klasie Semena Shkurhana) na Akademii Muzycznej w Krakowie. Aktualnie pracuje pod kierunkiem Neila Semera.
Jest laureatką konkursów wokalnych: w Beeskow, Niemcy (2005), w Nowym Sączu (2009), w konkursie Wilhelm Stenhammar International Music Competition (2010).

Artystka reprezentowała Polskę w konkursie „BBC Cardiff Singer of the World” w 2009 r.

Izabela Matuła często występuje w repertuarze oratoryjnym. W roku 2010 zaśpiewała w Filharmonii Krakowskiej w VIII Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, w Zielonej Górze w II Symfonii Mahlera, na Wawelu w II Symfonii Mikołaja Góreckiego podczas uroczystości obchodów 600-tnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
Wielokrotnie miała okazję wykonywać też dzieła Krzysztofa Pendereckiego przez niego dyrygowane takie jak: „Siedem bram Jerozolimy”, Credo, VIII Symfonię, Kadisz, „Powiało na mnie morze snów...“.
Śpiewaczka doskonale sprawdza się również w repertuarze operowym. W sezonie 2008/2009 wystąpiła w Operze Krakowskiej w „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego oraz jako Margarita w „Fauście” Gounoda. W roku 2010 pojawiła się na tej samej scenie jako Micaela w „Carmen” Bizeta. Podczas 14. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena wystąpiła w wersji koncertowej opery „Euryanthe” Carla Marii von Webera wydanej na płycie CD. Sezon operowy 2010/2011 inaugurowała występem w roli Liu w operze „Turandot” Pucciniego w Teatrze Operowym w Saarbrücken.
W lipcu 2009 ukazał się jej debiut fonograficzny z pieśniami Szymanowskiego.
Izabela Matuła reprezentowana jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

stat4u