Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Marian Sobula / fortepian

“Marian Sobula okazał się artystą dojrzałym, logicznym, o głębokim wnętrzu, dysponującym zarówno perlistą techniką, jak i wirtuozowską pasją. Jego recital napełnił słuchaczy radością, która rodzi się w kontakcie z prawdziwą sztuką“.
Dziennik Polski

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie pod opieką Profesora Sergio Perticaroliego oraz na kursach mistrzowskich u Profesora Arie Vardiego z Hochschule Fur Musik Und Theater w Hanowerze.
Jest laureatem najwyższych nagród podczas międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. „Yamaha Music Foundation Competition” w Bydgoszczy w 2005r.; Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Valladolid w 2005r.; Konkursów Miasta: Ancona, Foggia, Gorizia, Pordenone, Sulmona, Treviso w 2003 i 2004r. Jest również medalistą “Maria Canals Piano Competition” w Barcelonie w 2001 roku.
W 2007 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Dr. Luis Sigall” w Vina Del Mar w Chile. Był wielokrotnym stypendystą ministerstw oraz uznanych fundacji i instytucji. Zadebiutował z Simon Bolivar Symphony Orchestra w Teatro Teresa Carreno w Caracas w Wenezueli w 2008 roku z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina.
Występował w wielu prestiżowych salach Europy i świata. Koncertował z wieloma orkiestrami, a także na prestiżowym Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Nagrania Mariana Sobuli były transmitowane i retransmitowane w licznych mediach: Polskie Radio, Deutsche Welle, ABC Classic FM – Australia, Radio Federico Santa Maria de Chile, RAI. Dokonał również nagrań dla Telewizji Polskiej oraz Libańskiej Stacji Telewizyjnej TeleLumiere.
Od 2009 roku jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Artystycznego „PianoClassic” oraz Dyrektorem Artystycznym „Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa”.
Marian Sobula reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

stat4u