Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Plamena Mangova / fortepian

„Bułgarska pianistka Plamena Mangova jest ulubienicą publiczności. Zdobyła jej serca szczodrą, szczerą grą.”The Bulletin

 

Plamena Mangova jest absolwentką Akademii Muzycznej w Sofii (klasa Mariny Kapatsinskiej) oraz Wyższej Szkoły Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie (w klasie Dymitra Bashkirova). Uczyła się także pod kierunkiem Abdel-Rahmana El Bachy w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii oraz  uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich. Jest laureatką Festiwalu Juventus we Francji. Otrzymała nagrody na ważnych międzynarodowych konkursach pianistycznych i kameralnych.

 Po otrzymaniu II nagrody w konkursie muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w 2007 r. rozpoczęła międzynarodową karierę, występując w najważniejszych światowych salach, z takimi orkiestrami jak: BBC Philharmonic Manchester, Tokyo Philharmonic, English Chamber Orchestra, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Luxemburg Philharmonic, Orchestre National de Belgique, Orkiestrą Symfoniczną w Petersburgu), pod kierunkiem cenionych dyrygentów. Występowała na festiwalach w Verbier, La Folle Journée w Tokio i w Nantes, La Roque d’Anthéron, Sommets Musicaux w Gstaad, Montpellier itd. Artystka jest także czynną kameralistką. Grała wspólnie z takimi sławami jak Maria João Pirès, Augustin Dumay, Boris Berezovsky, Dmitri Makhtin, Alexander Kniazev, Jian Wang, Kyoko Takezawa, a także z Michelangelo String Quartet i Ysaÿe String Quartet.

Artystka wydała kilka płyt (min. komplet utworów Prokofiewa na skrzypce i fortepian z Tatianą Samouil i muzyczny dyptyk Szostakowicza), które zdobyły prestiżowe nagrody: Superfonic Prize czy Diapason d’Or de l’Année.

Plamena Mangova prowadziła kursy mistrzowskie w Hiszpanii, Republice Południowej Afryki, Japonii, Belgii (w Chapelle Musicale Reine Elizabeth), a także w Bułgarii (w Akademii Muzycznej w Sofii).

stat4u