Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Helena Zubanovich / mezzosopran

“Pełna wewnętrznego dramatyzmu, mezzo-sopranistka Helena Zubanovich wykazała się doskonałą interpretacją i precyzją intonacji, a także doskonałym zrozumieniem pieśni Kindertotenlieder Mahlera do słów Rϋckerta, których wykonanie wzbudziło emocje publiczności”. Freisinger Anzeiger


Polska mezzosopranistka studiowała na Akademii Muzycznej w Katowicach. Po otrzymaniu stypendium Deutsche Akademie kontynuowała studia w Musikhochschule w Hamburgu (1994-1997) oraz pobierała naukę u Ellio Battaglii we Włoszech. Zdobyła I nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w Karlowych Warach, Konkursie im. Roberta Stolza w Hamburgu i Międzynarodowym Konkursie Śpiewu w Palermo, a także nagrodę specjalną w Konkursie Młodych Talentów w Helsinkach.
Zubanovich rozpoczęła karierę jako sopranistka, śpiewając w Volkstheater w Rostocku. W 2003 roku zmieniała repertuar z sopranowego na mezzosopranowy; wystąpiła w roli Fortunaty (Satyrykon Bruno Maderny) w Staatstheater Darmstadt, Eboli (Don Carlos / Basil Coleman) w Pasawie, Pazia (Salome/ Gabriele Ferro / Teatro Massimo) w Palermo i wzięła udział w europejskim tournée jako Azucena (Trubadur). W 2006 roku wystąpiła w roli Licealisty i Garderobianej (Lulu Berga/ Willy Decker / Teatro de la Maestranza).
Artystka należał do zespołu Wiener Volksoper, gdzie zaśpiewała takie role, jak III Damy (Czarodziejski Flet), Baby-Turek (Żywot rozpustnika Strawińskiego), Mani (Hrabina Maryca) i Pani Quickly (Falstaff). W 2007 roku została solistką Theater Erfurt, występując w rolach Ulryki (Bal maskowy), Amneris (Aida) i Santuzzy (Cavalleria rusticana), a od 2009 r. występuje w Ulmie w partiach Ježibaby (Rusałka Dvoraka), Matki Antonii (Opowieści Hoffmanna), Joanny d’Arc (Joanna d’Arc Czajkowskiego / Valery Ryvkin), Judyty (Zamek Sinobrodego Bartóka), Fryki (Złoto Renu), Herodiady (Salome) i Eboli (Don Carlos).
W wielkiej sali festiwalowej w Salzburgu Helena Zubanovich wykonała cykl Kindertotenlieder Mahlera, po którym otrzymała ponownie zaproszenie jako solistka w IX Symfonii Beethovena (2007). Koncertuje również jako solistka w Requiem Verdiego.

stat4u