Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

21 września 2011 - Z BATUTĄ NA DESKOROLCE, CZYLI CZTERY DNI MUZYCZNEGO SZALEŃSTWA W STOLICY

30.09.2011
Młodość i profesjonalizm. Fantazja i szacunek dla tradycji. Brawura i perfekcja wykonania. A wszystko bez nadęcia, patosu i blichtru, jaki zwykle towarzyszy salom koncertowym na całym świecie. Festiwal La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki Les Titans 2011to muzyczne połączenie wody z ogniem w hołdzie tytanom klasyki przełomu XIX i XX wieku. Cztery dni tej niezwykłej artystycznej przygody wypełnią utwory Brahmsa, Mahlera, Richarda Straussa, Wagnera i Szymanowskiego w interpretacjach wybitnych instrumentalistów o międzynarodowej renomie. Organizatorem festiwalu, który odbędzie się w dniach 29 września - 2 października br. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes oraz Fundacja „Ogrody Muzyczne” we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Instytutem Francuskim w Warszawie.

- „Światowy sukces festiwalu La Folle Journée pokazuje, że muzyka to uniwersalny język łączący pokolenia.  Dźwięki, które przeszło sto lat temu budziły zachwyt melomanów, wciąż inspirują nowe generacje artystów i porywają ich publiczność, również tą w dżinsach i T-shirtach” – mówi Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia. - „Wśród wykonawców, których w tym roku zaprosiliśmy do Warszawy znajdą się uznane nazwiska, jak Marc Minkowski, Plamena Mangova czy Iddo Bar-Shaï i Kazuki Yamada , ale także młodzi, świetnie zapowiadający się wirtuozi klasyki, jazzu i innych muzycznych gatunków” – dodaje Janusz Marynowski.

 

Festiwal La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki Les Titans 2011 to zupełnie nowe podejście do muzycznej klasyki przełomu XIX i XX wieku. W trakcie czterech dni utwory Brahmsa, Mahlera, Richarda Straussa, Wagnera i Szymanowskiego zostaną przedstawione w świeżych interpretacjach. Jazzowe spojrzenie duetu Marcina Grochowiny i Felixa Borela na dzieła Brahmsa, akordeonowe wersje największych utworów XIX wieku w wykonaniu Motion Trio, czyli Janusza Wojtarowicza, Pawła Baranka i Marcina Gałażyna, czy folkowa żywiołowość węgierskiego zespołu Muzsikás to tylko niektóre z ciekawych propozycji festiwalowych. Polskę reprezentują najlepsze orkiestry symfoniczne, takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru wielkiego – Opery Narodowej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, a także Orkiestra Sinfonia Varsovia.

 

 

 

Zainicjowany w 1995 roku przez Francuza René Martina festiwal La Folle Journée popularyzuje muzykę klasyczną i przybliża ją jak najszerszej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi. W ubiegłym roku impreza po raz pierwszy zawitała do Polski pod hasłem Chopin Open. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie twórczość najwybitniejszych europejskich kompozytorów drugiej połowy XIX-go i pierwszej połowy XX-go wieku, wśród których specjalne miejsce otrzymał Karol Szymanowski.

 

 

Formuła Szalonych Dni Muzyki nawiązuje do letnich festiwali rockowych – koncerty będą odbywać się równocześnie na kilku scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, a także w specjalnym namiocie ustawionym przed budynkiem. Program każdego z Szalonych Dni Muzyki wypełni kilkadziesiąt niedługich, około 45-minutowych koncertów, dzięki czemu uczestnicy będą mieli pełną swobodę wyboru, tworząc indywidualny program festiwalu. Dodatkowym magnesem są symboliczne ceny biletów (5-7-10 złotych) sprzedawanych od 1 września br.

 

Podczas tegorocznego festiwalu uczestnicy, a zwłaszcza młodzi ludzie, mogą odkryć ile Ferenc Liszt miał wspólnego z Johnem Lennonem, co łączy Johannesa Brahmsa z Jimim Hendrixem oraz gdzie stykają się życiorysy Gustava Mahlera i Michaela Jacksona – i jak to wszystko łączy się i przenika w twórczości i pasji, jaką wyzwala muzyka.

Informacja prasowa 21 września Les Titans 2011

stat4u